Sterowniki do LED - zalety i rodzaje

Sterowniki do LED są samodzielnymi zasilaczami, które regulują moc wymaganą dla diod LED lub tablicy diod LED. Diody emitujące światło są energooszczędne, charakteryzują się długą żywotnością i niskim zużyciu energii, stąd zapotrzebowanie na specjalistyczne zasilacze.

Zalety sterowników do LED

spirala led

Sterownik światła LED jest nieco jak tempomat w samochodzie, wymagany poziom mocy zmienia się w trakcie wzrostu i spadku temperatury diody LED. Bez odpowiedniego sterownika LED diody stałyby się zbyt gorące i niestabilne, co skutkowałoby awarią i złą wydajnością. Aby diody LED działały bez zarzutu, sterowniki do LED są niezbędne do zapewnienia stałego zasilania diody LED. Jakie są ich inne zalety?

Poszczególne żarówki LED pracują przy napięciu od około 1,5 do 3,5 V i prądach do maksymalnie 30 mA. Żarówki domowe mogą składać się z kilku żarówek, w kombinacjach szeregowych i równoległych, co wymaga napięcia całkowitego od 12 do 24 V DC. Sterowniki do LED korygują napięcie prądu przemiennego i obniżają poziom w celu spełnienia wymagań. Oznacza to konwersję wysokiego napięcia sieci AC, które waha się od 120 V do 277 Voltów, na wymagane niskie napięcie DC.

Sterowniki do LED zapewniają ochronę żarówek LED przed wahaniami prądu i napięcia. Sterowniki zapewniają, że napięcie i prąd do żarówek LED pozostaje w zakresie pracy diod LED niezależnie od wahań napięcia zasilania sieciowego. Zabezpieczenie zapobiega dostarczaniu zbyt dużego napięcia prądu elektrycznego, które mogłyby spowodować degradację diod LED lub zbyt niskiego napięcia, które zmniejszyłoby wydajność świetlną.

Rodzaje sterowników LED

Sterowniki LED są albo używane zewnętrznie, albo wewnętrznie w zespole żarówki LED.

Są one powszechnie stosowane w domowych żarówkach LED, aby ułatwić wymianę żarówek; sterowniki wewnętrzne są zazwyczaj umieszczone w tej samej obudowie co diody LED.

Sterowniki zewnętrzne umieszczone są w oddzielnej obudowie od diod LED i zwykle wykorzystywane są do zastosowań takich jak oświetlenie zewnętrzne, komercyjne, drogowe. Te typy oświetlenia wymagają oddzielnych sterowników, które są łatwiejsze i tańsze do wymiany. W większości tych zastosowań producent określa typ sterownika LED, który ma być stosowany w danym zespole oświetlenia.

Większość awarii żarówki LED wynika z awarii sterownika i łatwiej jest wymienić lub naprawić sterownik zewnętrzny niż sterownik wewnętrzny.

Wybór sterowników LED

Inne brane pod uwagę czynniki obejmują współczynnik mocy, maksymalną moc w watach, zdolność do ściemniania oraz zgodność z międzynarodowymi normami prawnymi.KOMENTARZE:
• Kuba
http://led-sklep.com/k5,oswietlenie-led-sterowniki-do-led.html | 2019-08-13

Sterowniki dobrze sprawdzają się w układach oświetleniowych.