Frezowanie CNC

Frezowanie CNC to proces cięcia i wiercenia materiału (np. drewna lub metalu). Frezarka, niezależnie od tego, czy jest obsługiwana ręcznie, czy za pomocą CNC, wykorzystuje obrotowego narzędzia cylindrycznego zwanego frezem. Jest on trzymany we wrzecionie i może mieć różną formę oraz rozmiar.

Główną różnicą pomiędzy frezarką a każdą inną wiertarką jest możliwość cięcia pod różnymi kątami i poruszania się po różnych osiach. Z tego powodu istnieje kilka rodzajów frezarek, które są oznaczone liczbą osi ruchu:

frezowanie

- Frezarki 2-osiowe mogą wycinać otwory i szczeliny w osiach x i z. Innymi słowy, frezarka ta będzie wycinać tylko pionowo i poziomo (ale tylko w jednym kierunku).

- Frezarki 3-osiowe dodają oś y. Jest to najbardziej powszechna odmiana frezarki. Można ciąć pionowo i w dowolnym kierunku, ale obiekt taki jak kula będzie musiał być wykonywany po połowie. Dzieje się tak dlatego, że nawet przy trzech osiach, nie jest możliwe cięcie od dołu.

- Frezarki 4-osiowe są bardziej złożone, ponieważ dają możliwość obracania osi x, podobnie jak tokarka.

- Frezarki 5-osiowe zawierają funkcję obrotu zarówno w osi x, jak i y. Jest to najbardziej kompletna frezarka, jaką można mieć. Pozwala ona na kształtowanie konstrukcji lotniczych, modeli samochodów, produktów medycznych i praktycznie wszystkiego, co można sobie wyobrazić.

Frezarki CNC mogą mieć dowolną liczbę osi (od 2 do 5), ale są obsługiwane przez komputer. Nie jest przy nich wymagana obsługa ręczna.

Wiemy już, że frezowanie CNC polega na wykorzystaniu dowolnej frezarki sterowanej komputerowo. Jednak oprócz klasyfikacji osi, są jeszcze inne typy frezarek, zarówno ręcznych, jak i CNC:

- dolnowrzecionowe;

- górnowrzecionowe;

- równowrzecionowe;

Cyfrowe technologie i frezowanie CNC pozwalają na rozwiązanie wielu problemów, których nie da się rozwiązać przy użyciu starszych metod. Technologia podchodzi do procesu pracy w sposób bardziej efektywny i wydajny. Na przykład, bez frezarki CNC, proces cięcia metalu do części samochodowych lub nawet komponentów lotniczych byłby znacznie bardziej ryzykowny. Dzięki wsparciu programów komputerowych można uzyskać dostęp i tworzyć projekty o wysokiej rozdzielczości, które można łatwo przekształcić na współrzędne kartezjańskie. Proces ten pomaga nawet obniżyć koszty prototypowania. Jednak te maszyny technologiczne nie są przeznaczone wyłącznie do użytku przemysłowego. Istnieje również szeroki zakres materiałów stałych (twardych i miękkich), które frezarka CNC może ciąć:

- aluminium;

- stal;

- tytan;

- miedź;

- brąz;

- cynk;

Kształtowanie metalu i innych materiałów stałych za pomocą sterowanej komputerowo frezarki do tworzenia produktów używanych w prawie każdym aspekcie współczesnego życia. Prawie wszystko, co dziś widzimy lub używamy, zostało wyprodukowane z wykorzystaniem technologii, jaką jest frezowanie CNC, np. samochody, samoloty, elementy maszyn wszystkich typów, formy do narzędzi, protezy medyczne, telefony komórkowe, zabawki i inne. Frezarki CNC są programowane za pomocą kodu komputerowego do odczytywania i przechowywania instrukcji do sterowania oraz napędzania urządzenia mechanicznego do cięcia metalu i innych materiałów stałych, a także produktów wymagających precyzyjnego kształtowania.

KOMENTARZE:
• Wojciech
http://zomit.eu/uslugi/frezowanie-cnc.html | 2019-08-12

Aktualnie maszyny CNC oferują bardzo wysoką jakość oraz wydajność. Wybór na rynku jest naprawdę duży.