Typy łączenia rur instalacyjnych PEX

PEX to termin odnoszący się do usieciowanego polietylenu. Jest to forma elastycznych rur wodno-kanalizacyjnych stosowanych zarówno w instalacjach ciepłej, jak i zimnej wody. Dzięki swojej elastyczności i łatwości podłączania, PEX stopniowo staje się preferowaną rurą do zastosowań domowych i komercyjnych.

Istnieje kilka rodzajów kształtek i złączek PEX. W odróżnieniu od innych form rur instalacyjnych z tworzyw sztucznych, kształtki PEX tworzą złącza mechaniczne; nie są one klejone rozpuszczalnikiem w taki sam sposób, jak w przypadku rur CPVC i innych rur instalacyjnych z tworzyw sztucznych. Istnieje kilku producentów rur PEX i każdy z nich oferuje własną kompletną linię kształtek. Dostępne są również kształtki innych producentów, które zwykle mogą być używane z rurami PEX dowolnego producenta, ale przestrzeganie zaleceń producenta PEX jest ważne. Należy pamiętać również o tym, aby używać kształtek certyfikowanych.

złączki

Metody połączeń różnią się w zależności od producenta, ale zazwyczaj mieszczą się w jednej z pięciu kategorii. Niektóre metody łączenia wymagają specjalnych narzędzi zaprojektowanych dla tej metody.

Złączki PEX

Złączki PEX są standardowym rodzajem łączników stosowanych w systemach PEX. Na rynku dostępna jest szeroka gama kształtek do wykonywania połączeń PEX-PEX, jak również przejść do innych materiałów rurowych. Zazwyczaj złączki PEX wykonane są z mosiądzu, ale dostępne są również złączki zaciskowe poli-aluminiowe.

Zaciskanie złączek PEX wymaga zastosowania pierścieni zaciskowych z miedzi lub stali nierdzewnej oraz narzędzia do zaciskania. Są one kompatybilne z wszystkimi typami rur PEX, z wyjątkiem rur PEX/AL/PEX. Zaciskane złączki są preferowane do wielu zastosowań, ponieważ są powszechnie dostępne i najbardziej przystępne cenowo.

Złącza zaciskowe PEX

Złącza zaciskowe do PEX działają podobnie jak złączki zaciskowe do rur miedzianych lub innych rur z tworzyw sztucznych. Złącza składają się z trzech części: nakrętki zaciskowej, pierścienia dociskowego i wkładu dociskowego.

Wykonanie połączenia polega na umieszczeniu wkładki ściskającej wewnątrz końca rury PEX, przesunięciu pierścienia ściskającego nad rurą, a następnie zabezpieczeniu jej nakrętką ściskającą. Podczas dokręcania nakrętka dociskowa dociska pierścień i rurkę do wkładki, tworząc absolutne uszczelnienie.

Złącza zaciskowe są łatwe w montażu i demontażu, co czyni je popularnymi wśród hydraulików i wykonawców, a także właścicieli domów jednorodzinnych. Są one jednak droższe niż złączki PEX. Złącza zaciskowe doskonale sprawdzają się w przypadku, gdy mamy do czynienia z wieloma punktami połączeniowymi lub gdy spodziewany jest demontaż.

Złączki na wcisk w technologii Push-Fit PEX

Złączki PEX typu push-to-connect to stosunkowo nowa innowacja w dziedzinie hydrauliki, która cieszy się coraz większą popularnością wśród wszystkich rodzajów rur instalacyjnych, w tym PEX. Łączenie rur PEX ze złączkami wciskanymi nie wymaga stosowania specjalnych narzędzi ani pierścieni zaciskowych.

Specjalny wieloskładnikowy mechanizm blokujący pozwala na wepchnięcie rury PEX do złączki, gdzie jest ona uchwycona i uszczelniona. Ten sam mechanizm pozwala na zdejmowanie złączki, zwykle za pomocą specjalnego narzędzia do rozłączania. Złączki wciskane są powszechnie produkowane z mosiądzu i są kompatybilne z wszystkimi typami rur PEX, jak również rur miedzianych i CPVC.

Kopiowanie z tej strony jest surowo zabronione!

Kopiowanie z tej strony jest surowo zabronione!

KOMENTARZE:
• Aleksander
https://www.lechar.com.pl/pl/categories/view/zlaczki_pex-52 | 2019-08-12

Przed zakupem złączki sprawdź parametry użytkowania.